Wszystko co musisz wiedzieć o adresie IP

Pokaż mój adres IP” – zdarzyło Ci się kiedyś pisać to hasło w internetową wyszukiwarkę? Zapewne dowiedziałeś się wtedy, jak w prosty sposób ustalić ten adres. Wystarczy w końcu skorzystać z jednej z nieskończenie wielu stron internetowych oferujących nam tą właśnie usługę. Szybko i prosto. Ale czy jednocześnie dowiedziałeś się przy tym, czym jest ten dziwnie wyglądający numer i po co jest on potrzebny?

IP – co to właściwie oznacza?

IP to skrót to angielskich słów Internet Protocol, co jak już zapewne wiesz oznacza protokół internetowy. To, czego być może nie wiesz, to czym jest ten protokół ani w jakim celu został stworzony. Wyjaśnienie jest dość proste – jest to zbiór wszystkich zasad panujących w sieci, które musza być przestrzegane przez podłączone do niej urządzenia, aby mogły one komunikować się z innymi użytkownikami sieci.

czym jest adres IP?

W momencie, w którym nasz komputer łączy się z siecią przypisywany jest mu unikatowy numer, mający służyć identyfikacji. Ten numer to właśnie adres IP. Wiele osób błędnie sądzi, że jest to kod na stałe przypisany do konkretnego urządzenia. W rzeczywistości identyfikowane jest konkretne połączenie – dana maszyna w określonym czasie.

 

Możesz również polubić…