Czym jest dna moczanowa i jakie są jej przyczyny?

Dna moczanowa to choroba spowodowana odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Choroba dotyka 1-2% ludzkości, zaś w 95% dotyczy mężczyzn. U kobiet dolegliwość rozwija się znacznie rzadziej i występuje prawie wyłącznie po menopauzie. Niegdyś choroba była nazywana „chorobą bogaczy”, ponieważ częstotliwość jej występowania zwiększa się wraz z dostatnim życiem.

 

Podagra przyczyny

 

Podagra ma podłoże genetyczne, ale wynikać może też z diety bogatej w puryny. To właśnie z puryn powoduje powstawanie kwasu moczowego. Nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Ciekawostką jest fakt, że wino nie przyczynia się do zwiększenia zawartości kwasu moczowego, a wręcz przeciwnie obniża je. Regularne spożywanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy i cyklosporynę również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

 

Objawy podagry

 

Na początku choroba przebiega bezobjawowo, dlatego wykrycie jest niezwykle trudne. Najczęściej o jej występowaniu dowiadujemy się, gdy rozpoczyna się atak zapalenia pojedynczego stawy. Zazwyczaj jest to stan zapalny dużego palca u stopy, ale może być to również zapalnie stawu kolanowego, barkowego czy palców rąk. Silny ból pojawia się w nocy i w ciągu kilku godzin staje się nie do wytrzymania. Staw jest obrzęknięty, skóra wyjątkowo bolesna i zaczerwieniona. Dolegliwości mijają zazwyczaj w ciągu kilku dni. Po pierwszym ataku zazwyczaj następuje wyciszenie choroby. Jednak należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby ograniczyć występowanie kolejnych ataków.

 

Możesz również polubić…